Dawna kuchnia ludowa jest inspiracją dla dzisiejszych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Tradycje tego regionu, jak i przepisy kulinarne były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

Współczesna kuchnia kujawska to połączenie tradycji z nowoczesnością. Tradycyjna kuchnia kujawska opierała się na produktach z własnego gospodarstwa. Podstawą wielu dań była mąka i kasza, zazwyczaj jaglana i jęczmienna. Kujawy to obszar charakteryzujący się żyzną glebą, dlatego też tak często w kuchni była wykorzystywana kapusta. Do przyrządzania potraw, do dziś jest używana kapusta świeża, ale także kiszona. Wykorzystuje się ją do przygotowywania gęstych potraw i zup. Woda z kiszonej kapusty do dziś służy do zakwaszania potraw.

 

Na co dzień, chleb był wypiekany z mąki żytniej razowej, natomiast na uroczystości świąteczne i rodzinne wypiekano go z mąki pszennej.

 

Do tradycyjnych potraw nawiązuje także nasza restauracja. Solec Kujawski, w którym mieści się Hotel i Restauracja Autos, jest ważnym punktem na mapie kulinarnych podróży po Kujawach. Bardzo charakterystyczną potrawą dla tego regionu jest żur kujawski. Tego przysmaku można spróbować w naszej restauracji. Tajemnicą tej zupy jest naturalny zakwas. Osobom, którym zasmakuje nasza wersja żuru, przedstawiamy przykładowy przepis, który można wypróbować w domu:

 

Do przygotowania zakwasu będzie potrzebne: 2-3 łyżki mąki żytniej, skórka chleba razowego, 3 ząbki czosnku. Składniki należy zalać ciepłą wodą i odstawić na ok. 4-5 dni. Po upływie tych kilku dni należy zagotować dwa litry wody, wlać 2 szklanki zakwasu, po czym doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Do zupy należy dodać cebulkę przysmażoną na oleju. Żur można podawać z ziemniakami lub fasolą.

 

Tradycja w połączeniu z nowoczesnością – tak można opisać Solec. Restauracja w swoim menu łączy produkty, które od lat stosowane są w kujawskiej kuchni, z artykułami z innych regionów Polski i świata. W naszej ofercie można znaleźć grillowaną pierś z kurczaka na szpinaku podawaną z kaszą pęczak, pesto, pomidorkami i serem feta oraz sałatką wiosenną. Do przygotowania tego dania wykorzystujemy więc kaszę, która jest kojarzona z naszym regionem, warzywa pochodzące z lokalnych upraw, ale także produkty kojarzące się z Włochami.

 

Tworząc regionalne dania korzystamy z bogactwa leśnych terenów. W kuchni wykorzystujemy owoce leśne,  których w lasach Puszczy Bydgoskiej nie brakuje. Do przygotowywania wielu dań używamy grzybów. Na bazie borowików i kurek sporządzamy pyszne sosy.

 

Jak już zostało wspomniane, w naszym menu wykorzystywane są warzywa z lokalnych upraw. Do większości potraw dodawany jest bukiet świeżych warzyw, gdzie możemy znaleźć m. in. marchewkę, szpinak czy por. Buraki, które tak często gościły na stołach dawnych Kujawiaków, w naszej restauracji są karmelizowane i dodawane do befsztyku wołowego. To tylko jeden z przykładów, który pokazuje, w jaki sposób finezyjnie modyfikujemy i przyrządzamy regionalne produkty.

 

Naszym celem jest, by hotel Autos był nie tylko kojarzony z wypoczynkiem, ale też ze wspaniałą, regionalną kuchnią. Dania z naszego menu są połączeniem regionalnych produktów i najnowszych trendów kulinarnych. Żur kujawski na naturalnym zakwasie, świeże, regionalne produkty to smaki, które na długo pozostają w pamięci naszych Gości.